Jurčov premiérový gól Detroitu nepomohol, s Anaheimom prehral 2:5

18.12.2013 Celý región

New York 18. decembra (TASR) - Premiérový gól v zámorskej NHL zaznamenal v noci na stredu slovenský útočník Detroitu Tomáš Jurčo. Dosiahol ho v domácom stretnutí proti Anaheimu, ktorým v 4. minúte otvoril skóre stretnutia. Red Wings však jeho zásah nepomohol, keďže prehrali 2:5. Pre 20-ročného Jurča, ktorý nastúpil vo formácii s Pavlom Dacjukom a Danielom Alfredssonom to bol len druhý zápas v profilige a po zápase sa mu ušlo aj ocenenie v podobe jeho tretej hviezdy.

Jurčo odohral 12 minút a 54 sekúnd, zaznamenal jeden plusový bod a jednu strelu. Jeho krajan Tomáš Tatar strávil na ľade 13:55 minúty, dvakrát ohrozil bránku súpera a pripísal si jednu mínusku. Jurčo otvoril skóre duelu v čase 3:15, keď sa po peknej prihrávke od Drew Millera ocitol sám pred brankárom Jonasom Hillerom a prekonal ho perfektným blafákom. Už o 25 sekúnd však Jakob Silfverberg vyrovnal a spustil gólovú smršť Ducks. Anaheim skóroval v prvej tretine štyrikrát, vyhnal Jonasa Gustavssona z bránky a nakoniec sa tešil zo šiesteho víťazstva po sebe. Svoj 22. gól v sezóne strelil útočník hostí Corey Perry, ktorý skóroval 9-krát z posledných 22 zápasov.

Jurčov gól síce nemal pre Detroit veľký význam, ale mladý Košičan mal z neho radosť. "Samozrejme, na tento gól nikdy nezabudnem. O tomto momente som sníval od malička. Škoda prehry, ale všetky tie pocity okolo toho sú nezabudnuteľné," povedal Jurčo pre špecializovaný portál hokej.sk. Pamiatku na premiérový presný zásah mu bude pripomínať i odložený puk. "Ani neviem kto mi ho zobral, ale po stretnutí som sa s ním fotil spoločne s chalanmi, ktorí mi naň prihrali. Nevedel som, že je tu taký zvyk a neskôr mi ho vraj odovzdajú zarámovaný. Zrejme ma neminie aj nejaký platba do tímovej kasičky, to zistím, až keď sa meno s cifrou objavia na nástenke v šatni," dodal pre www.hokej.sk Jurčo.

V poradí ôsmy a deviaty gól v prebiehajúcej sezóne strelil obranca Bostonu Zdeno Chára, ktorý dvoma zásahmi rozhodol o víťazstve Bruins nad Calgary 2:0. Kapitán "medveďov" bol jediným strelcom tohto súboja, v ktorom odohral 22:44 minút a oba svoje góly dosiahol v presilovej hre. O jeho aktivite svedčí až päť striel na súperovho brankára a po zásluhe sa stal prvou hviezdou stretnutia. Chára otvoril skóre v 28. minúte, keď strelou bez prípravy z ľavého kruhu prekonal Švajčiara Retta Berru. V 44. minúte poistil náskok Bruins a uzavrel skóre duelu, keď zo svojej presilovkovej pozície, teda spred bránky, "upratal" na dvakrát puk do siete. "Snažím sa získavať odrazené puky a zavadzať pred bránkou. Dôležité na tomto poste je tvrdo pracovať," povedal držiteľ Norrisovej trofeje pre najlepšieho obrancu NHL v roku 2009 Chára. Fínsky brankár Tuukka Rask zaznamenal 21 zákrokov a vychytal tretí shutout v sezóne.

Hossa asistoval

Jeden bod za asistenciu si pripísal Marián Hossa a aj jeho zásluhou vyhralo Chicago v Nashville 3:1. Hossa odohral 20:34 minút, jeho spoluhráč Michal Handzuš rovných 16 minút bez bodového zápisu. Hossa už po 89 sekundách hry zaviezol puk do útočného pásma, kde si počkal na Duncana Keitha z druhej vlny, posunul mu puk na modrú čiaru a obranca Blackhawks otvoril skóre svojím tretím gólom v sezóne. Hossa zaznamenal svoju 16. asistenciu.

St. Louis aj s brankárom Jaroslavom Halákom prehralo doma so San Jose 2:4, slovenský reprezentant mal 23 úspešných zákrokov. V prvej tretine inkasoval v priebehu troch minút dva góly z podobných situácií, keď sa puk od zadného mantinelu odrazil pred bránku, kde pohotovo dorážali Joe Pavelski a Matthew Irwin, ktorý dal svoj prvý gól v sezóne. Bluesmani znížili z 0:3 na 2:3, ale v poslednej tretine poistil triumf "žralokov" český útočník Martin Havlát, keď dorazil od žrde odrazenú strelu Patricka Marleaua. Hráči San Jose zdolali St. Louis aj v treťom vzájomnom zápase v tejto sezóne.

Budaj bez šance

V bránke Montrealu nedostal šancu Peter Budaj, Canadiens v domácom súboji vyhrali nad Phoenixom 3:1. O víťazstve rozhodli domáci tromi gólmi v tretej tretine. Dva z nich strelil Max Pacioretty a pripísal si aj jednu asistenciu. Florida si priniesla výhru 3:1 z Toronta, útočník "panterov" Tomáš Kopecký odohral takmer 20 minút, svoje bodové štatistiky si ale nerozšíril. "Panteri" vyhrali štvrtý duel po sebe a po slabom štarte, čo si odniesol aj tréner Kevin Dineen, sa pod vedením dočasného kouča Petra Horacheka pomaly rozbiehajú.

V New Yorku boli domáci Islanders blízko k víťazstvu nad Tampou Bay, keď ešte 2 minúty a 53 sekúnd viedli 2:0. V čase 57:07 však po veľkej chybe strelca druhého gólu "ostrovanov" Fransa Nielsena znížil na 1:2 Valtteri Filppula a ten istý hráč nakoniec aj vyrovnal, keď po trme-vrme pred bránkou Islanders dopravil puk 3,8 sekundy pred koncom riadneho času za chrbát brankára Jevgenija Nabokova. V nájazdoch dal gól za domácich len Nielsen, za Tampu sa presadili Filppula a mladý ruský útočník Nikita Kučerov. Richard Pánik hral vo štvrtej formácii Lightning, na ľade strávil 10:40 minút bez bodového zápisu.

Buffalo zdolalo doma Winnipeg 4:2, hoci po dvoch bleskových góloch Marka Scheifeleho z úvodu druhej tretiny, ktorý skóroval dvakrát v priebehu 36 sekúnd, prehrávali 0:2. Tromi zásahmi v tretej tretine však trápiaci sa Sabres získali cenné víťazstvo. Philadelphia zdolala Washington 5:2. Vyrovnaný duel ovplyvnilo vylúčenie Toma Wilsona na päť minút v závere druhej tretiny. Wilson zozadu narazil na mantinel Braydena Schenna, ktorý zápas pre zranenie hornej časti tela nedohral. Flyers strelili v dlhej početnej výhode ešte v druhej časti dva góly a dostali sa do vedenia 4:2. Dva presné zásahy zaznamenal český útočník Jakub Voráček. Svoj 28. gól v sezóne dosiahol najlepší strelec NHL Alexander Ovečkin a zaznamenal svoj 399. gól v kariére. Už len jeden zásah ho delí od toho, aby sa stal 89. hráčom v histórii a siedmym aktívnym hráčom so 400 gólmi.

V skvelom vstupe do NHL pokračuje brankár Los Angeles Martin Jones, ktorý sa stal prvým gólmanom v histórii klubu so šiestimi víťazstvami na úvod kariéry NHL. Dvadsaťtriročný Kanaďan zaznamenal 24 úspešných zákrokov proti Edmontonu a tešil sa už z tretieho čistého konta. V šiestich dueloch inkasoval päť gólov, čo je skvelý priemer 0,82 gólu na zápas a má 97,2 percentnú úspešnosť zásahov. Nedraftovaný Jones bol pôvodne až tretím brankárom v hierarchii Kings, ale po zranení jednotky Jonathana Quicka mu svitla nádej. Najskôr robil dvojku Benovi Scrivensovi, ale potom dostal šancu a chopil sa jej výborne.

Výsledky:
BOSTON - CALGARY 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)
Góly: 28. CHÁRA (Krejčí, Iginla), 44. CHÁRA (Iginla, Krejčí). Brankári: Rask - Berra, strely na bránku: 31:21.

BUFFALO - WINNIPEG 4:2 (0:0, 1:2, 3:0)
Góly: 31. Ott (Stafford, Weber), 41. Foligno (Hodgson, Myers), 43. Moulson (Ehrhoff, Ennis), 54. Ellis (Porter, Flynn) – 22. Scheifele (Clitsome), 22. Scheifele. Brankári: Miller - Pavelec, strely na bránku: 31:27.

TORONTO - FLORIDA 1:3 (0:1, 0:2, 1:0)
Góly: 44. Raymond (Holland) – 4. Fleischmann (Barkov, Olsen), 26. Bergenheim (Barkov, Kulikov), 37. Boyes (Bergenheim). Brankári: Reimer - Clemmensen, strely na bránku: 29:23.

NY ISLANDERS - TAMPA BAY 2:3 po nájazdoch (0:0, 1:0, 1:2 - 0:0, 0:1)
Góly: 21. Okposo (Tavares, Nelson), 51. Nielsen (Grabner, Bailey) – 58. Filppula, 60. Filppula (Brown, St. Louis), rozh. nájazd Kučerov. Brankári: Nabokov - Bishop, strely na bránku: 34:36.

MONTREAL - PHOENIX 3:1 (0:1, 0:0, 3:0)
Góly: 43. Markov (Pacioretty, Desharnais), 54. Pacioretty (Desharnais, Subban), 60. Pacioretty (Gionta) – 7. Boedker (Chipchura, Murphy). Brankári: Price - Smith, strely na bránku: 28:27.

DETROIT - ANAHEIM 2:5 (1:4, 0:1, 1:0)
Góly: 4. JURČO (Miller, Quincey), 59. Cleary (Glendening) – 4. Silfverberg (Beauchemin, Cogliano), 6. Bonino (Winnik, Selänne), 19. Perry (Lovejoy), 20. Vatanen (Cogliano, Koivu), 33. Koivu (Cogliano, Vatanen). Brankári: Gustavsson (19. Mrázek) - Hiller, strely na bránku: 18:30.

PHILADELPHIA - WASHINGTON 5:2 (0:0, 4:2, 1:0)
Góly: 22. Voráček (Coburn, Timonen), 32. Read (Downie, Grossmann), 38. Streit (Read, Vande Velde), 39. Voráček (Timonen, Giroux), 48. Simmonds (Hartnell, Gustafsson) – 21. Ovečkin (Bäckstrom, Johansson), 26. Fehr (Brouwer, Erat). Brankári: Mason - Holtby, strely na bránku: 35:26.

ST. LOUIS - SAN JOSE 2:4 (0:2, 2:1, 0:1)
Góly: 36. Shattenkirk (Cole), 40. Bouwmeester (Pietrangelo, Steen) – 10. Pavelski (Havlát, Irwin), 13. Irwin (Braun, Marleau), 22. Burns (Thornton, Hertl), 49. Havlát (Marleau, Braun). Brankári: HALÁK - Niemi, strely na bránku: 22:27.

NASHVILLE - CHICAGO 1:3 (1:2, 0:1, 0:0)
Góly: 4. Weber (Josi, Legwand) – 2. Keith (HOSSA, Toews), 17. Kane (Sharp, Keith), 32. Leddy (Saad, Seabrook). Brankári: Hutton - Raanta, strely na bránku: 28:27.

MINNESOTA - VANCOUVER 3:2 po nájazdoch (1:1, 0:1, 1:0 - 0:0, 1:0)
Góly: 12. Parise (Koivu, Suter), 49. Coyle (Koivu, Brodin), rozh. nájazd Pominville – 9. Hansen (D. Sedin, H. Sedin), 32. Booth (Weber, Santorelli). Brankári: Harding - Luongo, strely na bránku: 32:31.

DALLAS - COLORADO 3:2 (1:1, 1:1, 1:0)
Góly: 8. Whitney (Horcoff, Chiasson), 38. Whitney (Chiasson, Gončar), 58. Sceviour (Peverley, Ellis) – 3. Duchene (Johnson, Barrie), 31. Johnson (Duchene, Holden). Brankári: Ellis - Giguere, strely na bránku: 28:27.

LOS ANGELES - EDMONTON 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)
Góly: 17. King (Doughty, Carter), 56. Nolan (Greene), 60. Brown (Stoll). Brankári: Jones - Bryzgaľov, strely na bránku: 40:24.

Jaroslav Halák (St. Louis) 57:44 4/27 85,20
/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/